Medialny szum i co z niego wynika

Tak naprawdę nasza przygoda z mediami nie zaczęła się od założenia bloga, a od ogłoszenia mojego znajomego, który szukał pary do odegrania scenki w filmie promującym Gdańsk. Mimo, że nie jesteśmy stąd i wolałybyśmy promować Gdynię, zgodziłyśmy się na udział w tym przedsięwzięciu i przez ułamek sekundy nasz buziak firmuje Gdańsk miasto wolności.  Film zrealizowała firma Aerolab rękoma Dominika Wernera na zlecenie Gazety Wyborczej Trójmiasto.

mydominikfot. Dominik Werner

Dwa lata później, kiedy podjęłyśmy decyzję o ślubie, a co za tym idzie, decyzję o społecznym coming oucie i wprowadzeniu w życie słów Carol Hanish – Prywatne jest polityczne. Zbiórka, dzięki której wywołałyśmy dyskusję, wzbudzała szereg emocji, ale najważniejsze było to, że prowokowała do myślenia (niektórych) i do mówienia (większość). Niektórzy nawet pomyśleli, zanim powiedzieli! Niestety nie każdemu się udało:

elo

Dzięki interwencji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, jeszcze więcej osób dowiedziało się o naszej zbiórce, i idei jaka się z nią wiąże. Udzieliłyśmy pierwszego w życiu wywiadu dla wirtualnej polski, który w całości można przeczytać tutaj. I tak naprawdę dopiero po tym wywiadzie spotkałyśmy się z falą hejtu, o jakiej do tej pory tylko słyszałyśmy. Do tej pory czytałyśmy komentarze w internecie jako uzupełnienie treści, które znajdywały się nad nimi. Czasami były to zabawne dialogi, czasem bezsensowne wynurzenia, ale dopiero, kiedy komentarze ukazały się pod naszym wywiadem i dotyczyły nas… no cóż, anonimowość pozwala wylać z siebie wiele frustracji i mamy nadzieję, że te 200 przepełnionych homofobią osób poczuło się choć na chwilę lepiej ze sobą po opublikowaniu treści, potocznie uznanych za obraźliwe. My na pewno wiele się dzięki temu doświadczeniu nauczyłyśmy – przede wszystkim – nie czytać komentarzy 🙂 Po drugie, nie karmić trolla 🙂 Po trzecie nie angażować się. Nie mamy wpływu na innych ludzi, tylko na to co same publikujemy i staramy się robić to tak, żeby nie musieć się nikomu tłumaczyć. Nie jesteśmy zupą pomidorową, żeby nas wszyscy lubili 🙂

Są jednak tacy, którzy nas polubili i zaprosili do wyjątkowej inicjatywy – mowa oczywiście o Jakub & Dawid. Ta medialna para zaprosiła nas do nagrania świątecznego klipu, który bez wątpienia odmienił nasze życie. Po raz pierwszy znalazłyśmy się w 100% LBGT+ otoczeniu, które w dużej mierze składało się z homoseksualnych małżeństw i rodzin a nawet jednej tęczowej rodziny z dziećmi! Do tego magiczna atmosfera świąt, jaką znałyśmy dotąd głównie z reklamowych spotów i niesamowite osobowości.. Samo kręcenie filmu to bardzo ciężka praca, i niesamowite doświadczenie, ale najważniejsze co z tego wyniosłyśmy to znajomości – nasze serca podbiła para Miejskich Ogrodników czyli 2Brysi  Cesar & Daro. Przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa, ale najmożliwsza jest ta między parą kobiet i para mężczyzn!

brysiefot. Magda Lena Sobieska

Miałyśmy też zaszczyt poznać zaangażowaną ekipę z organizacji Stonewall czy wspaniałą bojowniczkę o wolność naszą i waszą czyli Cecylię Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii. To właśnie po realizacji tego teledysku zdałyśmy sobie sprawę z dwóch rzeczy, po pierwsze, jak wiele już jest zalegalizowanych par jednopłciowych w Polsce i jak wiele jest sposobów na rozwiązanie problemu braku możliwości zawarcia małżeństwa jednopłciowego. Po drugie – jak aktywni są geje w mediach a jak niewiele jest nadal lesbijek! Tylko, że zamiast nad tym ubolewać postanowiłyśmy działać, stąd ten oto blog. I musimy przyznać, że chociaż prowadzimy go dopiero od chwili, to już sprawia nam on wiele radości i jest świetnym sposobem na uporządkowanie w jednym miejscu i krok po kroku całej przedślubnej krzątaniny. A przy okazji ile się codziennie uczymy! Chcemy kontynuować nasza działalność, by litera L, miała tak samo bogatą kulturę jaką ma litera G. Chcemy mówić o nierówności małżeńskiej, o tym jak z nią walczyć, dlaczego ślub jest super i co się po ślubie zmienia, dlaczego będąc żoną można być lepszą feministką i zachęcić przede wszystkim każdą inną dziewczynę, która jest choć trochę lesbijką, aby wyszła z szafy, bo po za szafą jest fajnie!

 

0 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane