Cudownych ludzi wokół mamy

…przyjaciółmi naszymi są… tak możemy sparafrazować weselny szlagier Urszuli Sipińskiej, po powrocie z Danii. Nie wie nikt, kto tego nie przeszedł, jak wielkim ciężarem emocjonalnym, duchowym i mentalnym jest ślub. Byłyśmy przekonane, że cywilna uroczystość to bułka z masłem. Metafora trafna o tyle, o ile sami wyhodujemy krowę, z której mleka ubijemy to masło, bo mniej więcej tyle było roboty. Opisałyśmy już nasze przygotowania i przebrnięcie przez formalności. Tego co jest dalej jeszcze opisać nie jesteśmy w stanie… j103-3(1)fot. Pawel Dejankiewicz http://www.historiawizualna.com/

Ale moment, w którym ukochana osoba wkłada ci na palec symboliczną obrączkę i deklaruje tym samym, że będzie już zawsze – to moment, który wynagradza wszystko, a potem jest już tylko gigantyczna fala miłości, dopaminy i endorfin, która zalewa mózg i zmywa cały stres. Potem jest już tylko lepiej.

Jesteśmy najszczęśliwszymi kobietami na świecie! Cały przebieg ślubu zrelacjonujemy w kolejnym odcinku, jednak teraz chcemy się skupić na jednej bardzo ale to bardzo ważnej rzeczy. To, że możemy dziś z dumą mówić o sobie małżeństwo to zasługa kilkuset ludzi. I przyszedł teraz czas aby im po kolei podziękować:

j108fot. Pawel Dejankiewicz http://www.historiawizualna.com/

Kaja i Marcin – nas świadkowie, którzy polecieli z nami, dzielili pokój, pokornie znosili nasze napięcie, nie zgubili obrączek, uczesali nas, pilnowali abyśmy nie deptały sukienek, ogarnęli od A do Z wszystko co powinni robić świadkowie, nasi prawdziwi przyjaciele, na których zawsze możemy liczyć – dziękujemy Wam, za Waszą obecność, opanowanie i ogarnięcie. Bez Was nie dałybyśmy rady! Jesteście dla nas prawdziwymi bohaterami! Zorganizowaliście nam też niezapomniane wieczory panieńskie, lepsze niż mogłyśmy sobie wymarzyć, i zawsze stoicie przy nas, niezależnie od tego czy bierzemy ślub, przeprowadzamy się, czy zalewa nas fala hejtu z internetu – nawet tam, jesteście po naszej stronie. To jest prawdziwa przyjaźń, dziękujemy!

Dziękujemy Urzędowi stanu cywilnego w Kopenhadze, za niesamowitą ceremonię, za minimum formalności, przyjazne nastawienie i równość małżeńską.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nas słowami, kiedy z jednej strony zostałyśmy wykluczone i odrzucone, z drugiej okazało się jak wiele osób z naszego otoczenia posiada na tyle otwarte głowy i serca, że daleko przekracza to mocą i liczebnością wszelkie złe i negatywne komentarze. Dziękujemy za setki wiadomości, również anonimowych, z prawej i lewej strony, od osób różniących się od nas jak dzień z nocą, od osób takich jak my, wreszcie, od ludzi, których najmniej spodziewałybyśmy się zobaczyć pod tęczową flagą, a jednak – doświadczenia jakie zebrałyśmy podczas przygotowań, pokazują, że jest w społeczeństwie duża akceptacja i dużo bezinteresownej pomocy. Dziękujemy za przywrócenie nam wiary w sens naszych działań i w sens mówienia głośno  o potrzebie małżeńskiej równości i widzialności. Wspólnie jesteśmy super drużyną!

j109(1)fot. Pawel Dejankiewicz http://www.historiawizualna.com/

Kolejnym ważnym aspektem o którym trudno rozmawiać, ale nie można go przemilczeć, są pieniądze. Ponad 100 osób udzieliło nam materialnego wsparcia, dzięki któremu nasze marzenie stało się rzeczywistością. Dziękujemy za każdą złotówkę, którą wsparliście naszą zbiórkę, niesamowite było obserwować jak z dnia na dzień zebrana kwota rośnie i możemy realizować kolejne elementy, np zabrać swoich świadków, mieć przy sobie tego dnia chociaż dwie bliskie osoby. Z własnych środków udało nam się uzbierać dodatkowe pieniądze na spędzenie nocy poślubnej już w 2 osobowym pokoju bez świadków 🙂 Dzięki wam zaczynamy ten rok jako żona i żona i to jest niezwykłe, że ludzka solidarność jest tak silna, że można góry przenosić i konstytucję obchodzić!

Dziękujemy Ośrodkowi Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych za reakcję i nagłośnienie sytuacji gróźb karalnych pod naszym adresem, za reakcję i za brak zgody na cyberprzemoc i homofobię. Efektem kuli śnieżnej, dzięki temu nasza zbiórka zyskała dodatkowy rozgłos i spowodowała jeszcze większą dyskusję o nierówności małżeńskiej.

Dziękujemy Jakub & Dawid za zaproszenie nas do udziału w ich świątecznym projekcie, dzięki czemu poznałyśmy creme de la creme polskiego LGBT+. Dziękujemy Kampanii Przeciw Homofobii za robienie wspaniałej roboty, poznańskiej grupie Stonewall za pracę u podstaw i promocję homoseksualizmu, dziękujemy Miłość Nie Wyklucza za ich kampanie społeczne i edukacyjne, i wszystkim pokrewnym instytucjom, których wszystkich tu wymienić do jutra nie zdążymy.

Dziękujemy Cesarowi i Darkowi z hello2brysie – naszym przyjaciołom, którzy są mężczyznami i gejami i przełamują wszystkie stereotypy. Zakochałyśmy się w nich bezgranicznie i z wzajemnością, miłością przyjacielską, i wiemy, że to kolejna para na jaką możemy zawsze liczyć. Bardzo nam pomogli w rozpoczęciu naszej drogi w blogosferze, bardzo wpierali też nas podczas procesu przygotowań. Kochamy was, jesteście super!

Dziękujemy Miss Cucumber za kibicowanie nam na każdym etapie naszego związku i przepiękny tatuaż – prezent ślubny.

Dziękujemy Annie Moczydłowskiej z kobieta.wp.pl za przeprowadzenie z nami pierwszego wywiadu i możliwość skonfrontowania się z krytyką w sieci. Bardzo inspirujące doświadczenie.

Dziękujemy Magdzie Wielogłaskiej z Lesbijska Inspira za nasz drugi wywiad- rozmowę, zupełnie niszową i kobiecą, wspaniałe doświadczenie porozumienia i porozumiewania się tym samym językiem.

Dziękujemy naszej przyjaciółce Andee Szadzinski, za pomysł ze zbiórką. To dzięki niej w ogóle odkryłyśmy crowdfunding i założyłyśmy pierwszą zbiórkę na portalu gofundme, po tym jak Andee sama w ten sposób uzyskała środki na swoją podróż do Portugalii.

Dziękujemy Marzenie Tarasiewicz, z La.Lila, z która znamy się od 10 lat, za profesjonalne doradztwo wizerunkowe, oraz podzielenie swoim doświadczeniem, oraz inspirację i niesamowitą energię jaką zaraża wszystkich wokół, jesteś wspa-nia-ła!

Dziękujemy Doktorze Katarzynie Lewandowskiej za bycie aktywną sojuszniczką LGBT+ w środowisku akademickim i uwzględnienie w programie zajęć wątków kultury LGBT+.

Dziękujemy naszym pracodawcom, za te kilka dni urlopu, kiedy mogłyśmy skupić się na tym co najważniejsze. Koleżankom z pracy Ani, za wspaniały prezent ślubny oraz szefostwu Sandry za pocztę kwiatową z bukietem i życzeniami na nową drogę życia.

Dziękujemy Dagmarze Heger, że zaopiekowała się naszym ukochanym kotkiem i nie dała mu zdechnąć z głodu. Sandra dziękuje swoim koleżankom za epicki wieczór panieński, w którym Panna Heger także brała udział.

Dziękujemy Justynie Goździewskiej, za to, że jest.

Dziękujemy Dominikowi Werner za szaloną decyzję o towarzyszeniu nam z aparatem w podróży do Danii i dokumentowaniu jej pro publico bono.

Dziękujemy ekipie Alter Familia za ekspresowe doręczenie zamówionych ślubnych tuneli dla Ani uszu. 😉

Dziękujemy Krzysztofowi Salvar, za to, że wspomniał o nas Pawłowi Dejankiwiczowi , który zupełnie przypadkiem akurat był w Kopenhadze i miał dwie rolki średniego formatu, które poświecił dla nas, czego efektem są te wspaniałe fotografie:

j106fot. Pawel Dejankiewicz http://www.historiawizualna.com/

Na tyle ile to możliwe, będziemy jeszcze dziękować osobiście i najbliższy czas spędzimy spełniając karmiczny dług. Jeśli ktoś czuje się pominięty, niech szybko do nas napisze, bo nasze mózgi są jeszcze pod wpływem post ślubnych emocji i mogą być nieco powolne!

Bez was nas by nie było, jesteście wspaniali!!! Dziękujemy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane