Duży Format

Już dziś ukazał się reportaż, na który czekałyśmy niecierpliwie, od dnia ślubu. Wszystko potoczyło się bardzo niespodziewanie – nasz znajomy, Dominik Werner, postanowił, że pojedzie z nami na ślub, zrobi reportaż i uwieczni nasz najważniejszy dzień wraz z przygotowaniami. Zgodziłyśmy się, ponieważ bardzo cenimy pracę Dominika i mamy już za sobą udaną współpracę (o której pisałyśmy tu). Okazało się, że tematem naszego ślubu zainteresowała się GW, i chcieli by o nim napisać, mając więc w głowie jak niewiele jest lesbijek w gazetach tego formatu, zgodziłyśmy się. Do Dominika dołączyła zatem reporterka Dużego Formatu, Katarzyna Włodkowska. Razem z naszymi świadkami było nas więc sześcioro. Ta niecodzienna sytuacja sprawiła, że dzień ślubu był jeszcze bardziej stresujący, cieszyłyśmy się jednak, że będziemy miały dokumentacje z tego najpiękniejszego dla nas dnia. Najważniejsze jednak było to, że robimy coś, czego inne pary lesbijskie przed nami nie robiły – relacjonujemy od początku do końca jak wziąć ślub, pomimo przeszkód jakie narzuca polskie ustawodawstwo.

IMG_6270fot. Dominik Werner/ Gazeta Wyborcza

Dziś możemy zobaczyć efekt tamtych intensywnych godzin (a także kilku po powrocie) i jesteśmy bardzo wdzięczne i wzruszone. Niesamowicie jest zobaczyć, co udało nam się osiągnąć dzięki wsparciu ludzi z całego świata, obywateli kilku krajów, zarówno na portalu gofundme.com jak i na późniejszej zbiórce pomagam.pl. To dzięki tym zbiórkom wywołałyśmy dyskusję, zainteresowałyśmy media i mogłyśmy wreszcie zwrócić uwagę społeczeństwa na istnienie kobiecych par jednopłciowych! Jesteśmy szczęśliwe i dumne, że przebiłyśmy się do mainstreamu i w nim poruszyłyśmy problem widzialności par takich jak nasza. Wreszcie, jesteśmy szczęśliwe, jako żona i żona, którymi mogłyśmy się stać dzięki Waszemu wsparciu, materialnemu, finansowemu, duchowemu i mentalnemu. I chociaż mówienie, że tylko polacy zrzucili się na nasz ślub jest dużym nadużyciem, to chcemy wszystkim, którzy się przyczynili do naszego szczęścia szczerze podziękować.

Serdecznie dziękujemy też Mariuszowi Burchartowi redaktorowi naczelnemu, Marcinowi Kąckiemu i Ariadnie Machowskiej, za wprowadzenie lesbijek do prasy ogólnopolskiej, Katarzynie Włodkowskiej za dociekliwy wywiad, Dominikowi Wernerowi za wspaniały materiał zdjęciowy i filmowy, oraz po raz kolejny naszym świadkom Kai i Marcinowi, że byli przy nas tego dnia.

Dziękujemy Tobie, czytelniczko / czytelniku, bo dzięki wam widzimy sens w zabieraniu głosu i odzyskiwaniu sfery publicznej przez kobiety nieheteronormatywne.

Dziękujemy Ci Polko, Amerykanko i Brytyjczyku, za to, że dzięki wam nasze marzenia stały się rzeczywistością!

IMG_6271fot. Dominik Werner/ Gazeta Wyborcza

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane