Po co wam ten ślub? vol.2 czyli post factum i alternatywy dla ślubu za granicą.

Za oknem pierwszy dzień wiosny, za oknem nic zielonego, za to w mediach społecznościowych bujnie kwitną dyskusje na tematy ograniczania wolności i praw kobiet, na rzecz „wolności” przedstawicieli kościoła katolickiego występującego w roli rzecznika żyć poczętych acz nienarodzonych.

protestPlakat wydarzenia Czarny Piątek // Strajk Kobiet = Strajk Wszystkich

Oczywiście można by pomyśleć, że nas to nie dotyczy, bo przecież nie mamy dzieci. Niemniej jednak poruszany szeroko temat ograniczania wolności przypomina nam o różnych prawach, co do których nie ma równości. Jako świeżo upieczona para cieszymy się, że parę dni temu temat ślubów zawartych za granicą i ich transkrypcji poruszyła para Jakub i Dawid. Przypomnieli nam, dzięki swojemu najnowszemu vlogowi, że póki co mamy prawo, a nawet obowiązek dokonać transkrypcji aktu ślubu zawartego miesiąc temu w Danii. Problem w tym, że z nagranego przez nich materiału jasno wynika,że :

a) dokument – odpis aktu ślubu – składamy i tracimy bezpowrotnie w Urzędzie Stanu Cywilnego

b) odpowiedź jaką otrzymamy, będzie odpowiedzią odmowną, ponieważ w Polsce instytucja małżeństwa jest chroniona przez konstytucję, która mówi:

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

09FA5359-E61E-468B-BCE8-39F39CEC32F9.jpegOdpisy aktu ślubu

Co w takim przypadku? W takim przypadku możemy wstąpić na drogę sądową i od tej decyzji się odwoływać. Pierwszą parą, która podjęła ten temat była Katarzyna Formela z partnerką. W 2015 roku powstała Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, która dalej przecierała ten szlak. Dwa lata później, po przegranych w Sądzie Rejonowym i Okręgowym, Koalicja złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego oraz do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Skarga zostanie rozpatrzona przez ETPC w przeciągu 4 do 5 lat. W sytuacji stwierdzenia przez Trybunał naruszenia praw człowieka przez państwo polskie wydany zostanie wyrok nakazujący Polsce przyjęcie ustawy o związkach partnerskich i/lub równości małżeńskiej. Jeśli nie… to nic się nie zmieni. Mimo to, kolejne pary, jak Jakub i Dawid decydują się wstąpić na drogę sądową, kolejne pary szykują się też do swoich ślubów za granicą. (Pytacie nas jak to zrobić – procedury Kopenhaskie przedstawiamy tu —> Klik!) Wyniki swojego postępowania sądowego K. Formela opisuje tutaj.

IMG_6267fot. D. Werner/ Gazeta Wyborcza

Na dzień dzisiejszy w Polsce , “współmałżonka” definiuje prawo krajowe, a nie Unijne, w związku z czym, to czy jesteśmy małżeństwem, zależy od terytorium kraju na jakim się znajdujemy – u siebie, czyli w Polsce, jesteśmy dwiema obcymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem, z pełną rozdzielnością majątkową. Światełkiem w tunelu była jednak uchwała Sądu Najwyższego (Uchwała SN z dnia 25 lutego 2016 r. sygn. akt I KZP 20/15) mówiąca, iż w rozumieniu prawa karnego partner/partnerka tej samej płci jest osobą najbliższą.

400 km na północ, zachód, oraz 800km na południe – jesteśmy małżeństwem. W Europie pozostajemy “obce” na terenie: Białorusi, Bułgrii, Czarnogóry, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Serbii i Ukrainy – umówmy się, i tak tam nie jeździmy, okej?

Po co nam zatem całe to zamieszanie? Ponieważ nie ma w nas zgody i nigdy nie było, na taką rzeczywistość, jaką funduje nam Polska władza, od dziecka wiedziałyśmy, że nasze miejsce jest gdzie indziej. Cytując wybitnego Józefa Klemensa Piłsudskiego, herbu własnego (!) o Polsce:

Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.

Ślub jest nam potrzebny dla ułatwienia formalności emigracyjnych. Są jednak pary, które kochają swój kraj i chcą tu zostać. I jak najbardziej widzimy sens w walce o zmianę tego systemu w jakim funkcjonujemy. Wierzymy w sens pracy Kampanii Przeciw Homofobii, Miłość nie wyklucza, czy Koalicji. Dopóki tu jesteśmy będziemy angażować się w powolny proces odzyskiwania swojego miejsca w społeczeństwie i przestrzeni publicznej dla osób LGBT+. Czekając na wyrok Trybunału, który może odmienić życie tysiącom osób z całej Polski, warto podejmować każde działanie. Pamiętajcie, że zagraniczny ślub to tylko jedna z możliwości.

IMG_6312fot. D. Werner / Gazeta Wyborcza

Są jeszcze alternatywy:

a) ślub humanistyczny – doskonała forma dla osób, dla których ważny jest sam rytuał ślubu, nie jego znaczenie prawne czy religijne. Pierwszy ślub humanistyczny pary jednopłciowej odbył się 2 sierpnia 2008, i była to wspominana Katarzyna Formela z partnerką.  Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający i chcących nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny. W przypadku ceremonii humanistycznej przysięga może zostać spersonalizowana – napisana przez młodą parę lub mistrza ceremonii. Strona o ślubach humanistycznych.  Sam ślub humanistyczny nie jest uznawany przez polskie prawo, ale może mu towarzyszyć:

b) umowa cywilno – prawna, spisana w obecności notariusza, w której możemy złożyć wszystkie stosowne deklaracje i zobowiązania, udzielić pełnomocnictw, spisać testament, etc. Jedynymi z pionierów takiego rozwiązania byli Marek i Jędrzej, czyli Wielkie Krakowskie Wesele. Koszt takiego rozwiązania to ok 1200 zł.

_MG_7256fot. Marie Baagøe Bové

Warto jednak pamiętać o słowach Mirosławy Makuchowskiej z KPH: “Pamiętajmy, że nie wszystkie kwestie da się załatwić za pomocą aktów notarialnych. Z podstawowych rzeczy: wciąż pozostaje się trzecią grupą podatkową jeżeli chodzi o dziedziczenie, nie jest możliwe wspólne rozliczanie z podatków, kwestia dziedziczenia renty i emerytury, możliwość odmówienia zeznawania w procesie karnym – to są rzeczy regulowane ustawowo. Nie jest możliwe zalegalizowanie pobytu w Polsce partnera pochodzącego z krajów spoza Unii Europejskiej oraz oczywiście ubezpieczenie zdrowotne. ”

cropped-wer1505.jpgfot. Dominik Werner/ Gazeta Wyborcza

Innymi słowy, walka o równość małżeńską w Polsce jest potrzebna i nie odbędzie się bez sojuszników LGBT+, heteroseksualnych influencerów i polityków, którzy wreszcie zauważą jak liczna jest nasza grupa i nasze interesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane