Fun with Flags

tumblr_lyh68q8i7z1r4c8cgo1_500fragment serialu “Big Bang Theory”, w którym główny bohater, Sheldon jest miłośnikiem flag i prowadzi poświęcony im program o nazwie Fun with Flags. W roli Sheldona, wyoutowany gej, Jim Parsons.

Z okazji dzisiejszego święta (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w skrócie Dzień Flagi, ustanowiony w 2004r.) dzisiejszą uwagę kierujemy na temat flagi, jako elementu rozpoznawczego, symbolu przynależności do jednej grupy oraz sztandaru jako elementu manifestacji dumy z powodu owej przynależności.

Dla osób lgbt najważniejszą flagą pozostaje flaga tęczowa, zaprojektowana w 1978 roku przez Gilberta Bakera jako symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Co ciekawe, pierwotna flaga miała 8 kolorów, które kolejno symbolizowały:

różowy (kod internetowy barwy: #FF69B4) = seksualność
czerwony (kod internetowy barwy: #FE2020) = życie
pomarańczowy (kod internetowy barwy: #FFA500) = ukojenie
żółty (kod internetowy barwy: #FFFF00) = światło słońca
zielony (kod internetowy barwy: #008000) = natura
turkusowy (kod internetowy barwy: #40E0D0) = sztuka
indygo (kod internetowy barwy: #4B0082) = spokój i harmonia
fioletowy (kod internetowy barwy: #9400D3) = duchowość

Z czasem liczbę kolorów zredukowano do 6, rezygnując z różowego, a turkus i indygo zastępując błękitem. Jednak zgodnie z nurtem teorii queer i rozwoju badań nad seksualnością człowieka, stało się oczywiste, że ruch LGBT+ jest zbyt różnorodny by powiewać tylko jedną flagą. Stąd narodziła się potrzeba generowania nowych wzorów – nas najbardziej interesuje flaga lesbijek, czyli paleta odcieni różu:

Lesbian_flagLesbian flag; źródło: internet

Co ciekawe, wśród lesbijek również zaistniała potrzeba dywersyfikacji symboli tożsamościowych i tak oto po za powyższą flagą, pojawiły się:

512px-Lipstick_lesbian_flag.svg.pngLipstick Lesbian Flag

butch_lesbian_by_pride_flags-dafba0q.pngButch lesbian Flag

lesbian_labrys_by_pride_flags-d9c81eaLabrys Flag

W tym miejscu uświadomiłyśmy sobie, że warto jedną notkę poświęcić rodzajom lesbijek: lipstick i chapstick lesbian, butch/femme, etc. Obiecujemy ją wkrótce!

Labrys jako symbol lesbijek pojawił się w latach 80′. Jest to topór o podwójnym ostrzu, którego używanie przypisuje się amazonkom. Dodatkowymi symbolami przypisanymi lesbijkom są:

  • czarny trójkąt – jako dopełnienie różowego trójkąta, jakim w nazistowskich Niemczech oznaczano gejów.
  • Kolor fioloetowy
  • Symbol złączonych pierścieni wenus (kółko z krzyżykiem skierowanym ku dołowi)
  • Gwiazdka na nadgarstku – w latach 50′ sekretne oznaczenie lesbijek, dzięki któremu rozpoznawały się w klubach – na co dzień przykrywały go zegarkiem.

Jak widać, my też mamy czym machać, świętujmy zatem dzień flagi – takiej jaką każdy uważa za najstosowniejszą dla siebie!

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane