Marsz, marsz!

33427287_1924454837632074_8507528712349024256_n

Sezon na marsze i parady równości rozpoczęty! Po raz pierwszy, rekordowo w aż 13 miastach w Polsce ludzie gromadzą się, aby wyrazić swoje poparcie dla mniejszości seksualnych. To jak rozprzestrzenia się idea PRIDE najlepiej obrazuje mapa zamieszczona na portalu queer.pl:

mapka

https://queer.pl/news/201260/marsze-i-parada-rownosci-2018-wszystkie-terminy

Jaki jest sens paradowania w kraju gdzie demonstracje są formą okazywania sprzeciwu przeciwko władzy, a nie afirmacją różnorodności? Omówmy to na przykładzie Gdańska, kolebki Solidarności – Wolne Miasto Gdańsk z Szybką Koleją Miejską to miejsce, w którym od jakiegoś czasu żyjemy, więc najłatwiej nam zebrać lokalne dane. W 2015 Marsz Równości zgromadził ponad 1000 osób, przeciwko którym na ulicę wyszło około 100 osób ze sztandarami ONR i innych grup zorientowanych prawicowo – katolicko. W Dzień Matki, 26 maja tego roku – 4 lata później, w Marszu Równości udział wzięło ponad 5000 osób, przy czym kontrmanifestacje nadal nie przekroczyły 100 osób. Sztandaru ONR nie było. Oznacza to, że w tak krótkim czasie 5x więcej osób zdecydowało się pokazać swoje poparcie dla osób LGBT+, a liczba osób, które lubią się kłaść na asfalcie i blokować ruch, pozostaje taka sama. Społeczeństwo definitywnie zmienia swoje nastawienie do mniejszości seksualnych i staje w roli sojusznika. Coraz mniej osób zajmuje stanowisko pod tytułem “mnie to nie dotyczy”, ponieważ sytuacja polityczna już nie raz nam udowodniła, że prędzej czy później każdego z nas dosięgną krępe ręce władzy. Po prawach kobiet i godności rodziców osób niepełnosprawnych, po niezawisłości sądów i puszczy białowieskiej przyjdzie czas na zwykłych obywateli, więc ludzie się mobilizują.

10263990_4255003351162_8730479963894410232_oGrupa Wiara i Tęcza, zdjęcie ze strony http://www.wiara-tecza.pl/

Z drugiej strony, osoby dotąd “potępiające” środowiska LGBT+ spotyka rozczarowanie ze strony ich autorytetów,  przez co z aktywnego sprzeciwu przechodzą w tryb “żyj i daj żyć innym”. A Marsz Równości jest formą, która  celebruje życie, przepełniona jest pozytywna energią, kolorami, brokatem i tęczą – trudno po przejściu czuć się gorzej niż przed, chyba, że dorobimy się odcisków 🙂 Może nie jest najlepszym pomysłem organizacja Marszu głównymi ulicami miasta, na tym samym obszarze, gdzie przejeżdża w tym samym dniu Tour de Pologne, odbywa się otwarcie nowego Centrum Handlowego i Juwenalia. Ale to już kwestie administracyjno-organizacyjne, nie związane z orientacją polityczną. Dla nas jako uczestniczek, najważniejsze jest to, że Marsz bezpiecznie przeszedł i co roku gromadzi coraz więcej ludzi. A jaka historia stoi za świętowaniem równości?

ct-chicago-pride-parade-2017_orig http://www.starkvillepride.com

GAY PRIDE czyli gejowska duma, to termin, który był odpowiedzią na narrację wstydu i wyrzutów sumienia, jakie według katolickich i prawicowych działaczy powinni odczuwać homoseksualiści. W dyskursie uważającym homoseksualizm za chorobę stygmatyzacja osób LGBT+ była na porządku dziennym. Pomimo to, w latach 60′  w USA powstały pierwsze organizacje broniące praw mniejszości, w tym The Daughters of Bilitis – lesbijska organizacja założona w 1955 roku w San Francisco. Ich głównym celem było stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla kobiet nieheteronormatywnych. (Dziś w Polsce taki sam cel realizują na przykład Imprezy Kobiece, czyli Mariola i Marta z Katowic czy Stowarzyszenie Sistrum). Z inicjatywy takich organizacji 4 lipca 1965 roku zorganizowano pierwszą pikietę LGBT+ która przerodziła się w “Coroczne Przypomnienie”  – Annual Reminder, w trakcie tego wydarzenia informowano i przypominano przechodniom, że w Ameryce żyje grupa obywateli pozbawiona praw. W 1968 roku jeden z aktywistów gejowskich, Frank Kameny, zainspirowany hasłem emancypacji afro amerykanów “Black is Beautiful” wprowadził hasło “Gay is Good“, które w latach 90′ ewoluowało w slogan “It’s ok to be gay”. Tego sloganu użyła przy okazji swojego comming outu Ellen DeGeneres w programie Oprah. Hasła to jednak nie wszystko. Po zamieszkach w Stonewall, (28.06.1968) kwestie bezpieczeństwa i praw dla osób LGBT+ stały się tematem publicznej debaty, rok później pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Nowego Jorku, a w kolejnych latach rozprzestrzenił się w większości stanów na obu wybrzeżach. Dla uczczenia pamięci ofiar zamieszek w Stonewall Inn. czerwiec uznany został oficjalnym miesiącem równości w USA. W 1999 roku prezydent Bill Clinton oficjalnie zadeklarował dedykowanie tego miesiąca osobom LGBT+

europrideEuropride w Warszawie, rok 2010, Gazeta Wyborcza

W Europie odpowiednikiem Pride Parade stało się Europride – Europejska Parada Równości. Pierwsza miała miejsce w 1992 roku w Londynie i zgromadziła 100 000 osób – o takiej ilości Polska może jedynie pomarzyć, mimo, że Warszawa była już hostem Europride w 2010 roku. Po raz pierwszy kraj postkomunistyczny zalała fala tęczowej społeczności z Europy i świata. Niestety z powodu antyeuropejskich nastrojów politycznych w wielu krajach odradzano przyjazdu do Polski, sam rząd deklarował, że nie będzie w stanie zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwa. Skuteczna propaganda zaowocowała najniższą frekwencją w historii  – około 10 000 osób, co dla Stolicy i tak było szokującym wynikiem.

Lesbijki również doczekały się swoich Parad i Marszy. Pierwsza miała miejsce w Maju 1981 roku w Vancouver, prowincji British Columbia, w Kanadzie. Było to wydarzenie towarzyszące Konferencji Lesbijskiej. Wkrótce amerykańskie aktywistki znane jako Lesbian Avengers rozpropagowały idee lesbijskiej dumy wrażanej w formie zgromadzeń publicznych. Pierwsze lesbijskie marsze w Europie miały miejsce w Berlinie i Londynie, nie mamy jednak dokładnych danych co do dat. Trochę nie chcemy wierzyć źródłom, które mówią, że był to dopiero 2012 rok (Corinne Pinfold, dla Pink News).

Third Annual Lesbian Pride Paradewww.afterellen.com

W tym roku, jak już wspomniałyśmy, mamy aż 13 marszy na terenie całego kraju. Z roku na rok przybywa nam sojuszników i wierzymy, że któregoś dnia będziemy maszerować w kraju, który będzie z nas dumny, i w którym będziemy miały pełnie obywatelskich praw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane