Subiektywne podsumowanie miesiąca dumy

Za nami czerwiec – pride month. To nie tylko pierwszy w naszym wspólnym życiu miesiąc dumy, który tak uważnie i świadomie obserwowałyśmy ale też pierwszy ,w którym wzięłyśmy aktywny udział.

myfot.Elwira Litra

 
W nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku amerykańska policja dokonała (kolejnego) nalotu na nowojorski klub „Stonewall Inn”, tym razem jednak ich działanie spotkało się ze zdecydowanym oporem gości lokalu – głównie osób LGBT+. Czerwcowe zamieszki w Stonewall zapoczątkowały ruch emancypacyjny środowisk LGBT+ w USA i na świecie.

Parade participant marches down Sixth Ave. during the Greenw

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, w wielu krajach właśnie w czerwcu odbywają się marsze równości, tęczowe parady i festiwale. W USA, Niemczech i Szwajcarii noszą one nazwę Christopher Street Day (Dzień ulicy Świętego Krzysztofa) od nazwy ulicy, przy której mieścił się klub Stonewall w dzielnicy Greenwich Village. Pozostałe kraje określają coroczne świętowanie terminem Pride. To okazja dla osób LGBT+ na manifestację swojej tożsamości psychoseksualnej, edukowania siebie i innych w tematach równościowych, a także zwrócenie uwagi władz samorządowych i ogólnokrajowych na potrzeby mniejszości.

Jak Polska uczciła tegoroczny #pridemonth?
W tym roku zaplanowano rekordową ilość marszów równości i wydarzeń towarzyszących aktywizująco – integrujących dla osób LGBT+ i ich sojuszników:

mapa queer

fot. Queer.pl

Łódź 21.04.2018 – 8. Marsz równości w Łodzi przeszedł pod hasłem „Kobiety wszystkich płci – łączmy się”. Myślą przewodnią marszu była jedność i równość wobec praw i obowiązków obywatelskich, była to również okazja do oddania hołdu kobietom, które równo 100 lat temu wywalczyły prawa obywatelskie.

Konin – 18.05.2018 – Marsz Tolerancji to reakcja uczniów lokalnego liceum na odwołanie konkursu plastycznego związanego z równością i tolerancją. Decyzja o rezygnacji z konkursu została podjęta pod wpływem nacisków i gróźb ze strony działaczy młodzieży wszechpolskiej

koninfot. Gazeta Wyborcza

Kraków – 19.05.2018 – to był nasz pierwszy wspólny Marsz Równości. Decyzja o wyjeździe zapadła spontanicznie – redakcja Queer.pl i Queerowy Maj zaprosili nas do udziału w debacie o widzialności osób LGBT+ w mediach w ramach festiwalu „Queerowy maj: niech między nami zaiskrzy”

krakow

Gdańsk – 26.05.2018 – Marsz otworzył Prezydent miasta Gdańsk – Paweł Adamowicz. Tradycyjnie już radni PiS, z Anną Kołakowską na czele próbowali nie dopuścić do organizacji marszu strasząc opinię publiczną ryzykiem demoralizacji młodzieży. Blokada jak co roku zakończyła się fiaskiem, a garstka kontrmanifestantów wykrzykujących wulgarne hasła nie zakłóciła kolorowego, wielotysięcznego przemarszu.

Warszawa – 09.06.2018 – Parada w Warszawie organizowana jest od 2001 roku, kiedy to ksiądz biskup Szymon Niemiec pod wpływem reportażu z Gay Pride w Sydney zapragnął powołać do życia podobne wydarzenie w Polsce. Parada miała być nie tylko zabawą, ale też (a może głównie) manifestem wszystkich którym bliskie są wartości takie jak równość i tolerancja. W 2004 roku ówczesny prezydent miasta – Lech Kaczyński zakazał organizacji Parady Równości. W ramach protestu zorganizowano więc Wiec Równości pod budynkiem ratusza. W 2005 roku Parada Równości przeszła ulicami miasta nielegalnie. Europejski Trybunał Praw Człowieka  3 maja 2007 r. orzekł, że władze Warszawy zakazując przeprowadzenia Parady Równości w 2005 roku naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka. Tym samym Parada Równości zmieniła nie tylko prawo międzynarodowe, ale także historię Unii Europejskiej i Polski.
Dzień przed tegoroczną Paradą producent lodów Ben & Jerry’s wraz ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza i fundacją Wolontariat równości zorganizowali piękny happening na Placu Zbawiciela – za pomocą instalacji wodno – świetlnej odtworzyli kultową tęczę. (Instalacja z kolorowych kwiatów zniknęła na dobre z Placu Zbawiciela w 2015 roku).

ben jerry wirtualne mediafot. Wirtualne Media

Rzeszów – 30.06.2018 – Pierwszy w historii miasta Marsz Równości. Wyjątkowy, bo Rzeszów to miasto, w którym obóz obecnej partii rządzącej osiągnął najlepsze wyniki w minionych wyborach parlamentarnych prezydenckich.

Opole – 07.07.2018 – Pierwszy w historii miasta Marsz Równości. Szacuje się, że wzięło w nim udział ponad tysiąc osób – mieszkańców Opola, polityków, a także sojuszników LGBT+ z całej Polski. Liczni kontrmanifestanci reprezentujący Młodzież Wszechpolską, ONR i PiS zostali skutecznie oddzieleni od pokojowej manifestacji przez policję.

Częstochowa – 08.07.2018 – Pierwszy w historii miasta Marsz Równości odbył się pod (uważanym za kontrowersyjne) hasłem „Solidarność naszą bronią, homofoby niech się gonią”. Wiele emocji wzbudziła też trasa przemarszu prowadząca od Placu Daszyńskiego pod Jasną Górę. Środowiska prawicowe reprezentowane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji – Joachima Brudzińskiego uznały wydarzenie za prowokację środowisk LGBT wymierzoną w pielgrzymów.
W czasie gdy zwolennicy równości, tolerancji i wolności nieśli kolorowe transparenty oraz tęczowe i biało-czerwone flagi, premier Mateusz Morawiecki przemawiał kilkaset metrów obok na uroczystej mszy świętej z okazji 27. pielgrzymki Radia Maryja.
To symboliczny gest polskiej władzy coraz radykalniej zwracającej się ku kościołowi.
Uczestnicy Marszu zaprezentowali między innymi transparent z orłem na tle tęczowej flagi.

tęcza godłofot. Polsat News

Joachim Brudziński złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa (profanacja symbolu narodowego). W odpowiedzi tysiące użytkowników facebooka użyło specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe z orłem na tęczowym tle, opatrzonej napisem „tęcza nie obraża”. Firmy Lewacka Szmata i Out&Proud wypuściły koszulki z orłem na tęczowym tle.

tecza nie obrazafot. KPH

Poznań – 11.08.2018 – Pride Week organizowany przez niezwykle energiczną i pełną pasji Grupa Stonewall, jeszcze przed nami. Z radością weźmiemy udział, zwłaszcza, że data wydarzenia pokrywa się z urodzinami Zandry, która w tym roku rezygnuje z prezentów na rzecz wsparcia Marszu Równości w Poznaniu. Zachęcamy do udziału w zbiórce: www.pomagam.pl/pride !

poznanfot. Grupa Stonewall

Katowice – 08.09.2018 – Marsz Równości wraca po 10 latach przerwy pod hasłem „Miłość do śląskiego, szacunek dla każdego!”. W organizację wydarzenia, którego celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec wszelkiego rodzaju dyskryminacji, aktywnie włączyły się Marta i Mariola z Imprezy Kobiece, więc jesteśmy pewne, że nie zabraknie pozytywnej energii!

Szczecin – 15.09.2018 – Reaktywacja szczecińskiej Lambdy zaowocowała powrotem Marszu Równości na ulice Szczecina.

Toruń – 29.09.2018 – To już druga edycja Marszu Równości w tym mieście. W tym roku Queer Fest potrwa 3 dni, podczas których uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i imprezach dedykowanych osobom LGBTQPIA+ oraz sojusznikom.

torunfot. Marsz Równości Toruń

Wrocław – 06.10.2018 – Sezon marszowo – paradowy w Polsce zamyka stolica dolnego śląska. 10. w historii miasta Marsz przejdzie jesienią – organizatorzy liczą na obecność studentów tłumnie przybywających do miasta wraz z początkiem roku akademickiego.

W minionym miesiącu miałyśmy przyjemność dwukrotnie spotkać się z mieszkańcami Trójmiasta i okolic, by porozmawiać o życiu i potrzebach par jednopłciowych w Polsce:
– podczas spotkania „Nasz Ślub” zorganizowanego w ramach Grupy Kobiecej Tolerado przez Danutę Sowińską – Coacha LGBT opowiedziałyśmy o aspektach formalnych i organizacyjnych zawarcia związku małżeńskiego w Kopenhadze, zaprezentowałyśmy nasz przewodnik (TUTAJ) oraz odpowiedziałyśmy na liczne pytania wspaniałych uczestniczek (i jednego uczestnika!) spotkania
,

spotkanie grupakobieca
– podczas Żywej Biblioteki w Sopotece, jako książka pod tytułem „Małżeństwo lesbijskie”. Niezmiernie miło było nam być wypożyczanymi przez kolejnych niesamowitych, otwartych czytelników.

DSC_9399fot. Żywa Biblioteka Trójmiasto

W tegoroczny Pride Month włączyły się również firmy i korporacje, między innymi:
– wspomniany wyżej Ben & Jerry’s, który we współpracy z Miłość nie wyklucza i Wolontariat Równości odtworzył tęczę – hologram na mgiełce wodnej na Placu Zbawiciela.

benfot. Ben & Jerry’s

– H&M po raz pierwszy wypuścił kolekcję PRIDE – ubrania i akcesoria z motywem tęczy / równościowymi hasłami. 10% ze sprzedaży kolekcji wsparło organizację United Nations Free & Equal. Kolekcja dostępna była w wybranych polskich sklepach.

hm-pride-ledefot. Glamour

-Levis po raz kolejny uczcił miesiąc dumy kolekcją ubrań z hasłem „I AM__”. Celem kampanii jest zwiększenie widzialności osób LGBT+ w społeczeństwie. Dochód ze sprzedaży kolekcji wsparł Harvey Milk Foundation i Stonewall Community Foundation. Kolekcja dostępna była w Złotych Tarasach w Warszawie.

levisfot. Levis

– MTV po raz kolejny dorzucił swoją cegiełkę do warszawskiej Parady Równości – logo kanału na jeden dzień stało się tęczowe, stacja miała podczas parady własną platformę, a pracownicy rozdawali uczestnikom wydarzenia koszulki MTV Pride.
– Netflix przygotował w Miasteczku Równości stoisko dla fanów serialu „Orange is the New Black” podejmującego tematy miłości homo- i bi-seksualnej oraz transpłciowości. Streamingowy gigant wywiesił również w centrum Warszawy olbrzymi, tęczowy baner reklamujący nowy sezon serialu.

netflix queerfot. Parada Równości

Choć cieszy nas rosnące zainteresowanie przedsiębiorców potrzebami środowiska LGBT+, to mamy świadomość, że w Polsce to dopiero początek drogi do światowego poziomu #pridemonth.
Dla porównania, jak podaje Gay Press Report – w USA na reklamę kierowaną do mniejszości seksualnych corocznie wydaje się ponad 400 mln $. 800 mld $ wynosi siła nabywcza amerykańskich konsumentów LGBT.
W Polsce reklama skierowana do mniejszości seksualnych niesie za sobą ryzyko bojkotu i krytyki środowisk prawicowych i katolickich. Nie udało nam się dotrzeć do aktualnych badań dotyczących siły nabywczej osób LGBT w Polsce. Ostatnie dane pochodzą z 2006 roku, kiedy to Towarzystwo Ekonomiczne Gejów i Lesbijek przedstawiło raport, według którego wartość rynku marketingowego LGBT w Polsce wyniosła zaledwie 6,6 mln pln.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane