Jak być lesbijką?

Ludzie pytają czasem jak to jest, że zostajesz lesbijką. Oczywiście nie jest to proces tak naturalny i oczywisty jak heteroseksualizm. Najpierw trzeba bardzo chcieć i zapisać do supertajnego Stowarzyszenia Cór Safony, gdzie po kilku latach tajemnych kompletów otrzymuje się dyplom, kota i maszynkę do golenia głowy, i można już być lesbą na pełen etat.

lysaSandra, po dokonaniu coming-out w wieku lat 21. Zdjęcie ze strony www.ladymagenta.daportfolio.com

Jednym z elementów szkolenia są filmy i programy TV, które pozwalają ukształtować lesbijską tożsamość. Dziś przyjrzymy się produkcjom, dzięki którym jesteśmy tym, kim jesteśmy. Zestawienie obejmuje program dla osób urodzonych najpóźniej w 91′ – młodsze mogą nie kojarzyć, ale umówmy się, nie jesteśmy #taconafide, żeby kierować swoje wypowiedzi tyko do gimnazjum. Zestawienie jest skrajnie subiektywne i zawiera tylko te produkcje, które obejrzałyśmy przed ukończeniem 21 r.ż.

xenagabrielleXena, wojownicza księżniczka i Gabriell, jest wierna towarzyszka fot.https://uproxx.com

1. Xena, wojownicza księżniczka – postać na tyle kultowa, że wybitna polska rysowniczka Beata Sosnowska uczyniła z niej okładkową bohaterkę magazynu Furia, w poświęconego lesbijkom w popkulturze. Xena jest silna niezależna i stanowi przeciwwagę dla Herkulesa, typowo męskiego superbohatera. Wojownicza księżniczka jest otwarcie biseksualna a sceny lesbijskich pocałunków emitowane w niedzielne poranki na polsacie rozgrzewały do czerwoności wyobraźnie młodych dziewcząt.

maxresdefaultSailor Uranus & Sailor Mercury w miłosnym uścisku fot. https://wikimoon.org/index.php/Homosexuality_in_Sailor_Moon

2. Czarodziejka z Księżyca, a dokładniej Czarodziejka z Uranu i Czarodziejka z Neptuna – dwie dziewczyny będące w związku homoseksualnym i mówiące o tym otwarcie od samego początku, kiedy zadebiutowały zarówno w mandze jak i w anime. Oczywiście medium jakim jest manga i anime rządzi się swoimi prawami a Japonia to stan umysłu, zatem nie powinno nas dziwić, że wątki LGBT+ są często podejmowane, jednak Sailor Moon jest pierwszą tak popularną pozycją wśród polskiej młodzieży i naprawdę jesteśmy wdzięczni, za to, że europejski dystrybutor nie dokonał tutaj znaczącej cenzury. (Tak jak w przypadku serii Pokemon, gdzie uznano biust jeden z bohaterek za zbyt ofity i na potrzeby rynku zachodniego, jej postać przerysowano, aby nie była zbyt seksualna). Co ważne, ta piękna para czarodziejek adoptowała osieroconą dziewczynkę i stworzyły razem tęczową rodzinę.

18532351e3723a99cc5e041256f359cdKelly Bundy, czyli serialowa córka – latawica o inteligencji orzeszka ziemnego. Fot. pintrest

3. Świat według Bundych – To czysto subiektywny wybór – niestety nie było tam wątków lesbijskich, nie było tam w zasadzie nic wartościowego, ale ilość półnagich kobiet, żartów o cyckach i seksie oraz o seksie i seksie, odcisnęły swoje piętno na niektórych z nas i sprawiły, że zdecydowanie za wcześnie zaczęłyśmy rozglądać się za prasą w stylu “Wielkie Melony”, w jakiej zaczytywał  się Al Bundy. Innymi słowy nasza fascynacja fizycznymi aspektami kobiecości rozwinęła się dzięki temu serialowi. Co ciekawe, główny bohater, grany jest przez Eda O’Neilla, którego młodsi widzowie mogą kojarzyć jako głowę rodziny w serialu Modern Family – bardzo LGBT+ friendly produkcji.

baw2-1024x769Buffy i Willow fot. www.nerdist.com

4. Buffy, postrach wampirów – totalnie dziewczyński serial z super muzyką i efektami specjalnymi, emitowany również w niedzielne przedpołudnia, pomimo całej mrocznej aury. Nie dość, że główny męski bohater, Xander to gej, a Sarah Michelle Gellar lata cały czas w stylówkach “na seksowną uczennicę” to jeszcze w siódmym sezonie pojawia się lesbijka Kennedy, która romansuje z Willow, (w tej roli Alyson Hannigan, która niestety już na zawsze zapamiętamy za rolę w American Pie).

9020a531c8de985973501e3ec4567954

5. Sześć stóp pod ziemią, to pierwszy serial, który obejrzałyśmy dzięki internetowi, a nie polskiej telewizji – chociaż trzeba przyznać, że polsat bardzo się starał. Po roku 2000 to jednak Alan Ball, znany później z produkcji True Blood, zrewolucjonizował myślenie o serialu. Serial przełamuje tak wiele tabu, że nie wiadomo od którego zacząć – akcja dzieje się w rodzinnym domu pogrzebowym. W każdym odcinku obcujemy ze śmiercią, ale też dojrzewaniem, przekwitaniem, uzależnieniem, kazirodztwem i co sobie jeszcze zażyczycie, a wszystko w ujęciu absolutnie oryginalnym i otwartym. Oczywiście jeden z głównych bohaterów to gej, a gra go tak przekonywująco Michael C. Hall, że do dziś nie wierzę, że jego poźniejsza kreacja czyli Dexter, był hetero. W kategorii lesbian crush zwycięża jednak depresyjna Brenda (Rachel Griffiths) i Clare (Lauren Ambrose) . Six feet under  to jeden z naszych ulubionych seriali.

nancy-botwin-mary-louise-parker

6. Weeds czyli Mary Louise Parker jako Nancy Botwin, superseksowna MILF, która przeobraża się  z uroczej i nieogarniętej mamuśki z przedmieścia w królową kartelu. Jest super seksowna, superzabawna i superkobieca. Mimo, że z całego serca jesteśmy przeciwne narkotykom, to ten serial bardzo, bardzo polecamy, zwłaszcza, że wyprodukowała go Jenji Kohan, osoba odpowiedzialna za produkcję L word czy Orange is the New Black. Sama Nancy również ma epizod więzienny na swoim koncie, dzięki któremu poznajemy jej nieheteronormatywna stronę. Girls power!

Potem dorosłyśmy i przyszedł czas na branżowe seriale, ale im poświęcimy osobną notkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane