#Sexed czyli Seksualna Edukacja, której w Polsce brakuje.

Nieco ponad 2 tygodnie temu cieszyłyśmy się ze wspaniałej publikacji #Sexedpl, rozprawiającej się z najpopularniejszymi stereotypami i mitami dotyczącymi ludzkiej seksualności, dojrzewania i rozwoju psychoseksualnego.

sexedpl-rozmowy-anji-rubik-o-dojrzewaniu-milosci-i-seksie-b-iext53316739fot. Empik

Czym jest jednak jedna, świetnie zredagowana, pięknie wydana i dostępna w przystępnej cenie, książka w porównaniu z masowym działaniem konserwatywnego, prawicowego rządu i kościoła katolickiego – w mediach, szkołach, ośrodkach kultury, debacie publicznej?

W minionym tygodniu dowiedziałyśmy się o kilku rzeczach, które wywołały w nas uczucie złości, bezsilności i smutku. Wszystkie związane są z edukacją, świadomością i prawami człowieka, czyli tematami którymi intensywnie zajmujemy się od przeszło roku.

 1. Książki „Życie na maksa poradnik uczuciowo seksualny”, „Zakochanie… i co dalej?” i warsztaty „Archipelag Skarbów” prowadzone przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Post na twitterze pani Doroty Łoboda (Jedna z inicjatorek i liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos), z dnia 1 października stał się absolutnym „hitem” polskiego internetu.

Zrzut ekranu 2018-10-07 o 13.43.16
Tylko na twitterze został udostępniony tysiąc razy (stan na dzień 7/10/2018). Dzięki publicznemu oburzeniu pani Doroty zobaczyliśmy w jaką stronę idzie edukacja seksualna i równościowa w polskich szkołach. Ale po kolei. Co się właściwie stało?

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej to fundacja działająca pod nadzorem Ministra Zdrowia, mająca na celu wspieranie rozwoju i zapobieganie problemom dzieci i młodzieży w duchu zintegrowanego podejścia do profilaktyki problemowej oraz współpraca z rodzinami, szkołami, samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami na rzecz wychowania, promocji zdrowia i profilaktyki. Fundatorem i prezesem fundacji jest dr Szymon Grzelak, współpracujący z Ordo Iuris, autor negatywnej rekomendacji dla Ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, ekspert portali takich jak Polonia Christiana, czy Niedziela.pl. Dr Grzelak jest również autorem programu Archipelag Skarbów. Dwudniowe warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku 14-18 lat. Czego uczy się młodzież?

„ Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęcamy młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Punktem wyjścia w pracy z młodzieżą jest uświadomienie uczestnikom ich najgłębszych pragnień i marzeń, w tym zwłaszcza marzenia o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie skończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Trenerzy jasno mówią młodzieży, że ich samych w życiu osobistym interesuje tylko tak pojęta miłość i jeśli w programie będzie mowa o drodze życia, seksualności, różnych wyborach – to zawsze z myślą o tym, że celem jest wielka i trwała miłość. „

W naszej ocenie jest to:

 • Narzucanie młodym ludziom jedynego „słusznego” stylu życia,
 • Blokowanie kreatywności i możliwości poznawania siebie, odkrywania swojej osobowości i seksualności,
 • Stygmatyzacja zachowań odbiegających od przyjętej przez trenerów i autorów programu „normy”,
 • Budowanie w młodzieży mylnego przekonania, że nadrzędnym celem i wartością w życiu jest znalezienie jednej, wiecznej miłości.

Podczas warsztatów w Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie (z internetowych wypowiedzi rodziców wynika, że szkół było więcej) wręczono dzieciom książkę „Życie na maksa poradnik uczuciowo seksualny” autorstwa ks. Jean-Benoit Castermana. Poniżej publikujemy kilka porad dla ofiar molestowania seksualnego.

fot. TVN Warszawa

Kim w przyszłości staną się dzieci wyrastające w przekonaniu, że:

 • Szacunek nie jest wartością podstawową, trzeba na niego zasłużyć,
 • Mężczyźni to zwierzęta i wolno im seksualizować kobiety,
 • Instytucją do której należy się zwrócić w przypadku molestowania seksualnego nie jest policja, psycholog, czy rodzic, ale Pan Bóg,
 • Sukienka, alkohol, bycie sexy to przyczyny gwałtów i nadużyć seksualnych,
 • W przypadku molestowania należy uważać, by nie skrzywdzić oprawcy, należy również podać kilka racjonalnych argumentów które być może sprawią, że przestanie mieć ochotę na zrobienie nam krzywdy,
 • Orientacja inna niż heteroseksualna powinna zostać stłamszona. Nie warto poznawać siebie i dążyć do życia w zgodzie ze sobą?

Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej dotarło do kolejnej książki rozdawanej dzieciom podczas warsztatów Archipelag Skarbów. „Zakochanie…i co dalej” autorstwa Jacka Pulikowskiego – inżyniera, wykładowcy na wydziale konstrukcji budowlanych na Politechnice Poznańskiej, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej i ex audytora Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski.

fot. TEA
Co mówi organizator warsztatów, podczas których rozdano młodzieży między innymi powyższe publikacje?
W oświadczeniu wydanym 1 października (krótko po twitterowym wpisie pani Łobody) czytamy, że Instytut… nie wiedział, jakie książki rozdawane są przez trenerów podczas warsztatów oraz, że ubolewają, iż publikacje z negatywną rekomendacją fundacji trafiły do uczestników programu. Wyjaśnienie jest co najmniej mało wiarygodne, gdyż wyżej opisane książki idealnie korespondują z wartościami forsowanymi przez instytucję “edukującą” młodzież.

  2. Film ks. Adama Szustaka – youtubera znanego jako “langusta na palmie

Film powstał pod koniec 2016 roku, jednak youtube zasugerował nam obejrzenie go dopiero teraz i…nie potrafimy przejść nad nim do porządku dziennego. Dlaczego? Ponieważ Adam Szustak jest bardzo znanym (ponad 200 000 like na facebooku i niemal 400 000 subskrypcji na youtube) i lubianym kapłanem. Sprawia wrażenie wyluzowanego, racjonalnego i niepokornego zakonnika. Jego rekolekcje i kazania wygłaszane w całej Polsce spotykają się z niesamowicie ciepłym odbiorem, a słuchają go zarówno młodzi, jak i starsi wierni kościoła katolickiego.

Film zaczyna się od informacji, że prezentowane treści są opinią o. Szustaka zgodną z przyjętymi naukami kościoła katolickiego. Szybko zostaje ustalone, iż nie istnieje gen homoseksualizmu, więc homoseksualizm nie może być wrodzony. Ekspresowo postawiona diagnoza niepoparta żadnym badaniem naukowym. Podczas całego, 36-minutowego nagrania nie pada żaden tytuł książki, badania, czy publikacji naukowej. Co chwilę słyszymy jednak frazę “w literaturze fachowej (…)”. Być może literaturą fachową są dla tego człowieka książki, nad których treścią pochyliłyśmy się wyżej? Słuchając tego “kazania” odnosimy wrażenie, że właśnie tak jest.
W kolejnym zdaniu przechodzimy do definicji homoseksualizmu:

“Homoseksualizm jest zaburzeniem rozwoju identyfikacji seksualnej. Natura została stworzona jako heteroseksualna. Są prądy w świecie, które mówią, że istnieją dwie orientacje zupełnie naturalne, albo, teraz coraz bardziej popularne jest mówienie, że istnieją trzy: orientacja homoseksualna, heteroseksualna i biseksualna. Nie, moi drodzy. Istnieje tylko jedna, stworzona przez pana Boga orientacja.”

-Szkoda, że przed wygłoszeniem tych pseudonaukowych bredni, autor nie zajrzał do prawdziwej literatury fachowej, Kinsey już w 1940 roku zauważył, że nasza seksualność to coś więcej niż 2-3 sztywne szuflady.

“Mówi się, w niektórych badaniach, że to jest 2:1 – stosunek homoseksualizmu męskiego do żeńskiego. Niektórzy badacze podają nawet 11:1.”

-Szanowny panie – którzy badacze, na jakiej grupie reprezentatywnej pracowali, jaką metodą ustalili ten stosunek?

Dalej dowiadujemy się skąd bierze się homoseksualizm męski:

“Nie ma właściwego wzorca męskiego. To jest ktoś kto na pewnym etapie swojego rozwoju zaczyna marzyć o męskości dlatego, że nie widzi jej w sobie. Jest w pewnego rodzaju pustce płciowej. “

-Próbowałyśmy odnaleźć tezę o “pustce płciowej” w literaturze dotyczącej seksualności człowieka. Nie udało się.

“Całe lobby, które promuje homoseksualizm mówi: “to jest naturalne i trzeba dziecku pozwolić w naturalny sposób poszukiwać tej swojej tożsamości”. Z tym nie zgadza się ogromna większość naukowców”.

-Przykład naukowców? Brak. To zdanie w jasny sposób pokazuje różnicę między KK a działaczami równościowymi. Stłamszenie osobowości dziecka stoi naprzeciwko odkrywaniu, akceptowaniu i rozwijaniu swojej tożsamości.

“W jaki sposób kobieta staje się homoseksualna? Większość badań, które czytałem i też większość mojego doświadczenia w spotkaniu z kobietami które są homoseksualne wiąże się z tym, że kobiecość staje się niepożądana albo niebezpieczna. Jest dziewczynka, która jest w pustce płciowej. Widzi matkę, która jest maltretowana przez swojego męża. Zaczyna w sobie odrzucać kobiecość. Homoseksualizm u kobiet jest dużo bardziej niestabilny i związany z emocjonalnością, a nie tożsamością seksualną. Na przykład, kiedy jest totalnie rozwalone małżeństwo [heteroseksualne], a pojawi się inna kobieta, która emocjonalnie wypełnia pustkę, której nie wypełnia mąż, to może się przestawić w kobiecie przedmiot z którego czerpie to emocjonalne uzupełnienie.

– Oto przykład jak nieznajomość podstawowych terminów i rozróżnienia tożsamości płciowej od orientacji seksualnej prowadzi do wysnucia błędnych wniosków. Naprawdę myślałyśmy, że czasy kiedy lesbijka była “mało kobiecym babochłopem bez dobrego wzorca matki” już minęły. Warto też zwrócić uwagę na problem (często uzasadnionego) lęku przed coming outem, prowadzącego do zawarcia heteroseksualnego związku małżeńskiego “bo tak wypada”.

“Doskonale wiecie, że świat wymyślony przez Boga nie jest tym samym światem, w którym my żyjemy.”

– Wiemy.

Jeżeli ktoś się rodzi z jakąś chorobą nieuleczalną i to nie jest jego wybór, to nikt z was nie powie: “no skoro taki się urodził, to to jest naturalne i prawdziwe”. Każdy z nas wie, że to jest jakiegoś rodzaju nieszczęście. To jest skutek wejścia zła w ten świat.

-Łagodne z początku określenia i tezy zmierzają w tym samym co zwykle w przypadku KK kierunku – do stwierdzenia, że homoseksualność jest chorobą.
Film tego powszechnie uwielbianego kapłana obejrzało 491 397 osób (stan na dzień 07/10/2018). 491 397 osób w różnym wieku, o różnym wykształceniu i pochodzeniu usłyszało 36-minutowe wystąpienie niepoparte ŻADNYM naukowym dowodem na temat choroby cywilizacyjnej – homoseksualności. Kim jest ten 40-latek z małej miejscowości Myszków na Śląsku? Niestety nie udało nam się dotrzeć do żadnych informacji na temat jego wykształcenia. Wiemy, że po maturze wstąpił do seminarium. I że na portalu patronite co miesiąc otrzymuje od ponad 2700 darczyńców łączną kwotę 63 985 pln na swoją szkodliwą, niszczącą rozwój młodych osób i hamującą otwartość starszych, działalność.

0 comments
 1. Z doświadczenia wiem, że bardzo wielu takich, którzy usiłują wmówić nam choroby, sami mają problem z akceptacją siebie i swojej orientacji. Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy przypadkiem tak wielu dewotów i fanatyków religijnych (nie tylko z KK) to nie przypadkiem wytłumione osoby nieheteroseksualne, które nie akceptują siebie. Nie mogą dać normalnego ujścia swoim potrzebom i uczuciom, więc popadają w dewocję, fanatyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane