Czy w Polsce jest IDAHO?

Dziś, 17 Maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, (ang International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia, IDAHOT, IDAHOBIT) jako pamiątkę usunięcia 17 maja 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Święto, mające na celu zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację (homofobię, transfobię i bifobię) obchodzone będzie po raz 30. Prawie tak długo jak żyjemy na tym świecie, tak długo nasza orientacja seksualna NIE JEST UZNAWANA ZA CHOROBĘ.  

krakowMy na naszym pierwszym wspólnym Marszu Równości, Kraków 2018

Co to dla nas oznacza? Przez chwilę, dzięki pracy wspaniałych ludzi, na przykład Kampanii Przeciw Homofobii zrobi się znowu głośno o nas, tęczowej części społeczeństwa. Pare historii o dyskryminacji, wykluczeniu i walce zagości w mediach. Pojawią się ciepłe słowa wsparcia, i trochę hejtu w komentarzach 🙂 A za chwilę to przeminie i wrócimy do śledzenia kolejnych rozporządzeń o pandemii.  

Kiedy zaczęłyśmy się stawać świadomymi i aktywnymi społecznie lesbijkami, dziwiło nas, gdy spotykałyśmy na swojej drodze starsze i bardziej doświadczone kobiety, które były totalnie bierne. Nie chodziły na marsze, nie angażowały się w działalność równościową. Nie interesowała ich polityka. Zastanawiałyśmy się „jak to? Przecież są tak samo jak my, częścią społeczności #LGBT!” Zakładałyśmy, że walka z systemem jest naszym wspólnym obowiązkiem.  

tęcza godłoJednej z najodważniejszych ludzi na świecie,Bart Staszewski z Tęczową Flagą.

Wystarczyło kilka lat (rządów obecnej Partii) i to my jesteśmy tymi osobami. Nie wychodzimy na ulice,  nie podpisujemy petycji, nie idziemy walczyć. Po samobójstwach młodzieży LGBT, po Marszu w Białymstoku, po Proteście Rodziców Osób z Niepełnosprawnością wiemy i widzimy, że nie możemy liczyć na nic ze strony Państwa. Ani na równe, ani na podstawowe, konstytucyjne prawa. Dzięki pandemii utknęłyśmy w kraju, którego struktura władzy na naszych oczach się rozpada. Miałyśmy dwa wyjścia – załamać się, że nie udała się akcja emigracja, albo żyć dalej tu i teraz. 

Oczywiście nadal będziemy dążyły do tego, aby wyjechać, żyć i płacić podatki w kraju, w którym nie będziemy pomiatane, poniżane i nastawione na społeczną krytykę. Ale dopóki tu jesteśmy, to nie będziemy tracić energii na walkę z wiatrakami. Prędzej czy póżniej to wszystko się rozpadnie, a wtedy przynajmniej będziemy miały do swojej dyspozycji zasoby aby rozpocząć wszystko od nowa, po raz kolejny, gdzie indziej. Na razie budzimy się rano, idziemy do pracy, zarabiamy i odkładamy pieniądze, planujemy mniejsze wycieczki i próbujemy nie zwariować. Dziś to my jesteśmy tymi, które mówią „wiesz co, ja to wolę spokojnie po cichu żyć, niż bez sensu się spalać w tej walce”. 

42424439_612912469110846_6143306158300987392_nZ Martą i Mariolą ze Stowarzyszenia Rainbow, najbardziej pracowitą parą kobiet jakie poznałyśmy! Poznań 2018

Nie oceniamy tu działań innych. Wspieramy, również finansowo, inicjatywy i działania kilku Stowarzyszeń, które wykonują mega robotę, aby poprawić sytuację osób LGBT w Polsce. Podziwiamy zapał i aktywność polskiej młodzieży, wzruszają nas tęczowe piątki i inicjatywy Marszy Równości w coraz większej ilości miast, nie tylko stolic wojewódzkich, ale pomniejszych miejscowości, w których walka o widzialność i o szacunek jest jeszcze trudniejsza! Czujemy jednak, że to już nie jest nasza walka, bo nie widzimy dla siebie przyszłości tu, tylko raczej tam, gdzie walczyć już nie trzeba.

Processed with VSCO with f2 presetMy w dniu 16. 05.2020 🙂

Niemniej jednak, życzymy sobie i wam, żeby takiego dnia jak dziś nie trzeba było wkrótce świętować, żeby świat bez homofobii stał się normą, a samo pojęcie trafiło do słownika jako słowo zanikłe, obok eugeniki i innych głupich pomysłów, a pamięć o wpisaniu homoseksualizmu do klasyfikacji chorób, przeminęła i zginęła w odmętach historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane